6 жовтня 2016 р. у рамках освітніх заходів факультету менеджменту і бізнесу МФ КНУКіМ та за ініціативою кафедри соціально-гуманітарних дисциплін, одночасно відбулися на двох майданчиках творчі зустрічі майстрів та знавців художнього слова з Миколаєва зі своїми потенційними читачами-студентами.

Надзвичайно цікавою та пізнавальною виявилася широкоформатна зустріч письменниці Євгенії Бардіної, книговидавця Ганни Румянцевої (видавництво «Іліон») і бібліотекаря Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва Тетяни Гервасьєвої з першокурсниками та старшокурсниками вишу, які висвітлили молоді весь «Зоряний шлях книжки: від автора до читача».

Запрошені гості підкорили серця слухів своїм професійним підходом до справи, зруйнували поверхові уявлення щодо процесу написання та видання книг, продемонстрували інтерактивні форми роботи з читачами, стали справжнім відкриттям для студентів як особистості. 

 

 

Ведуча зустрічі, зав. кафедрою соціально-гуманітарних дисциплін, доктор історичних наук, професор Тетяна Михайлівна Пронь зазначила: «Саме таку тріадну мету ми поставили перед собою, прагнучи надати студентам можливість безпосередньо доторкнутися до генія людської творчості; замислитися над тим, що книга та храми її зберігання – бібліотеки – це скарбниці всіх багатств людського духу; заохотити їх до читання і не розгубитися у величезному книжковому морі, адже за всю історію людства видано кілька мільярдів книг. І хоча говорять, рукописи не горять і рядки не зникають, але важко знайти потрібне, бажане.

Для реалізації даної мети вирішили донести від першої особи до уваги студентів весь зоряний шлях книжки: від народження до вічності, від автора до читача. Не секрет, що її долю визначає не тільки талант авторського задуму і рукопису, оригінальне прочитання ілюстратора, майстерне виконання видавця, добросердне донесення бібліотекаря до уваги та свідомості читача, але й вміле прочитання останнього. Особливо хотілося наголосити їм на тому, що читач славиться не кількістю прочитаних книг, а переосмислених».   

 Спершу «живі» емоції в слухачів збудила відповідна розповідь Євгенії Бардіної – журналістки, авторки і ведучої історичних програм «Силуэты прошлого» и «Николаевщина от А до Я» на телеканалі «Миколаїв» та переможниці конкурсу «Миколаївська книга-2009» у номінації «Кращий літературний дебют» як авторки історичної повісті про призабуту видатну особистість чия доля пересіклася з Миколаєвом та, яка стала прототипом роману О. Каверіна «Два Капитана»: «Легендарные имена. Георгий Брусилов. Тайна двух капитанов», а також авторки підліткового детективу, заснованого на реальних історичних подіях, що відбувалися в Миколаєві «КамOSвет@» или записка из таинственного прошлого» (2015). Детально оповідаючи про власний процес написання книг їй вдалося встановити зворотній зв’язок зі студентами, викликати у них бажання поділитися своєю таємницею щодо аналогічних спроб. 

 

Євгенія зазначила, що для початківця має велике значення стороння фахова допомога й підтримка. Вона дуже добре відгукнулася про осіб, які свого часу надихнули її на написання книг, передусім про видавця Ірину Гудим, яка безпомилково зрозуміла, що як перша, так і друга праця перспективної молодої письменниці стане бестселером, великим освідченням у любові до міста й зразком для навчання цьому городян та школярів, заохотила її до написання, а потім надрукувала книги. Не менш важливу роль у становленні творчості Євгенії відіграли миколаївці: учасники різноманітних зустрічей та циклу історичних телепередач, які вона вела, і, звичайно тепла підтримка мами. 

Є. Бардіна також особливо подякувала ілюстратору книги «КамOSвет@» или записка из таинственного прошлого» Світлані Чебановій (випускниця МФ КНУКіМ) за її безсумнівно талановиту роботу щодо візуального донесення думки автора до читача, ентузіазм та завзяте ставлення до справи.  

  Цілком захопила слухачів чарівна та виважена розповідь Тетяни Гервасьєвої – бібліотекаря відділу автоматизації Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва, відомої у місті ведучої спільного проекту філії НТКУ «Миколаївська регіональна дирекція» та Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва «Тест 99», режисера-постановника імпровізації «Сумеречная сага. Ч. I» (за романом Стефані Майер «Сумерки») під час проведення бібліоночі для школярів та майстра інших інтерактивних форм спілкування з читачами. 

 

Спілкування зі студентами вона почала зі спічу про користь читання, про яке сказано так багато і багатьма, що складно додати щось нове. Книги були, є і будуть невід’ємною складовою нашого життя – це аксіома. На підтвердження цієї думки бібліотекар навела вислів видатного перуанського письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури Маріо Варгаса Льоси: «У п’ять років я навчився читати. Нічого важливішого в моєму житті так і не відбулося». Далі вона заакцентувала увагу читачів на книгах Євгенії Бардіної, які також є у фондах бібліотеки й підкреслила, що вони незмінно утримують читацький інтерес, успішно пройшли письменницький тест-99 англійського письменника Форда Медокса Форда. Тетяна Гервасієва нагадала слухачам, що цей метод полягає в тому, що Ви читаєте дев’яносто дев’яту сторінку будь-якого твору і запитуєте себе: «Чи хочу я перегорнути сторінку?». Якщо відповідь позитивна – цю книгу варто прочитати.

Зважаючи на зайнятість студентів та цілковиту розгубленість щодо визначення пріоритетів читання, талановитий оповідач порадила їм у будь-якому віці перечитувати і заново переосмислювати як відомі твори класиків української та зарубіжної літератури, так і відкривати для себе нові, цікавитися біографіями письменників і поетів для кращого їх розуміння й підтримки в собі читацького інтересу. Бібліотекар назвала низку авторів, твори яких варто прочитати: В. Шекспіра і Дж. Фаулза, А. Мердока і А. Кларка, Б. Шоу і Дж. Г. Байрона, Р. Стівенсона і Дж. Голсуорсі, Дж. Толкіна і Д. Лоуренса, Ч. Діккенса і Джейн Остіна, Луі Анрі Буссенара, Рафаеля Сабатіні, Даніеля Дефо; романи сучасних авторів – Ч. Паланика «Бойцовский клуб», Н. Спаркса Н. «Дневник памяти»; вітчизняних класиків та сучасників: М. Матіос «Солодка Даруся : драма на три життя» та «Щоденник страченої: психологічна розвідка», Л. Костенко «Записки українського самашедшого» та ін. Щорічно бібліотека складає Топ-15 найпопулярніших книг серед читачів обласної бібліотеки для юнацтва. У цьому зв’язку, також запропонувала переглядати сайт Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва де є не тільки розлога інформація про заходи, але й друковані видання, електронні версії творів, аудіо книги з фонду бібліотеки тощо. Водночас ласкаво запросила студентів до самої установи, де співробітники зможуть надати їм фахову допомогу у формуванні читацьких смаків та саморозвитку.

Окрім того, порадила переглядати відеофільми із рубрики «Тест 99» на телеканалі «Миколаїв» (див. архів в Інтернеті) та запропонувала переглянути одну з них: «Леся Українка. Лісова пісня» (автор — Ольга Руда. Режисер — Катерина Жуліна). Фільм помітно справив на глядачів гарне враження.

 

Логічно продовжила співрозмову гостей зустрічі щодо зоряного руху книжки до читача видавець Ганна Румянцева. Вона розповідала про видавництво «Іліон» (2003 рік заснування), тонкощі видавницької діяльності, щиро відповіла на чисельні запитання студентів щодо комерційної сторони процесу, зокрема, про те, що «Видати книгу може кожен, якщо це комусь потрібно. Кожна книга розрахована на свого читача» і т.д. 

Більш широко Ганна Румянцева зупинилася на важливій події не тільки в житті видавництва, але й усієї Миколаївської громади. Мова йшла про участь видавництва «Іліон», єдиного з Миколаївських видавництв, яке потрапило у вересні цього року на своєрідний «книжковий бал»: 23-й Форум видавців у Львові – найбільше українське книжкове дійство та один з наймасовіших заходів подібного типу в Східній Європі (у програмі було 1259 подій, 954 зареєстрованих учасників з 28 країн, 321 видавництво, понад 100 учасників бібліофоруму.). У Львівській національній науковій бібліотеці імені В. Стефаника відбулась презентація надрукованої видавництвом історико-документального праці «Миттєвості війни…». Книга розповідає про військовослужбовців, які загинули під час протистояння російській агресії в Криму та на сході країни, про волонтерський рух та земляків, які посмертно відзначені державними нагородами. Це видання зацікавило представників Польщі, які відразу запропонували здійснити переклад та видати книгу польською мовою. Презентація дала видавництву змогу отримали цінні знайомства та обмінятися досвідом й ідеями із багатьма українськими й білоруськими видавництвами, а також поспілкувалися з американськими журналістами.

Крім того, форумцям було представлено книжковий стенд видавництва. Як зазначила Ганна Румянцева: «Ми були приємно вражені від кількості бажаючих познайомитись з миколаївською книгою. Причому приваблювали учасників як художні, так і наукові видання. Це все свідчить про те, що Миколаївщина має потенціал: ми маємо талановитих авторів, наша продукція нічим не поступається продукції інших міст України, а в дечому й випереджає. Але, на жаль, у нас не було можливості представити усе різноманіття книг, не вдалось познайомити публіку, яка прагне живого спілкування, з нашими авторами. Директор закликала студентів, хоч один раз в житті відвідати цей щорічний форум, відчути його подих, щоб закохатися в книгу і талановитих авторів, серед яких і Євгенія Бардіна. «Форум – це унікальна можливість і місце знайомств, місце зустрічі, місце народження нових ідей та проектів, це окремий світ».

Студенти щиро подякували гостям за надану можливість побувати за лаштунками творчого процесу, простежити увесь довгий шлях книжки, перш ніж вона потрапить до рук читача, поринути у такий цікавий світ та осмислити його; побажали їм здоров’я, радісного настрою, успіху у такій потрібній справі, гарних читачів, а собі – книг, та вручили їм на згадку пам’ятні закладинки для книг.

 

На завершення, ведуча зустрічі Пронь Т.М. сердечно подякувала гостям за цікаву й пізнавальну розмову, побажала їм щастя, творчого злету, яскравого посередництва на шляху руху книжки до осяяння людського розуму, зоряне море ерудованих, допитливих читачів, а книжкам – космічного довголіття. 

Вона також побажала студентам – приємного прочитання та справжньої насолоди від книжного знання і також вручила на згадку про цей захід особливі пам’ятні закладинки для книг.

Студенти мали змогу отримати автографи гостей та сфотографуватися.

 

Факультет мистецтв